Edynburg (7-18 październik 2013r.)

Edynburg (7-18 październik 2013r.) | Program Comenius

Rodzaj szkolenia: 

kurs metodyczno-językowy

Okres realizacji: 

2013-10-07 - 2013-10-18

Imię i nazwisko: 

Iwona Kurowska-Rogalska

Kraj odbywania mobilności: 

Wielka Brytania

Opis

Wyjazd do Edynburga na dwutygodniowe szkolenie „Refresher course” dla nauczycieli w ramach „Mobilności szkolnej kadry edukacyjnej” był spełnieniem moich marzeń. Kiedy dwa lata temu po raz pierwszy wyjeżdżałam do Oksfordu byłam pełna lęków, ale tym razem rozpierała mnie ogromna radość, ponieważ wiedziałam, jak cudowne dni mnie czekały, tym bardziej, że uwielbiam kulturę brytyjską i wszystko to, co ze sobą niesie…
Każdy dzień szkolenia składał się z tych samych bloków tematycznych. Rano uczestnicy brali udział w konwersacjach, po których następowała praca nad sprawnościami językowymi, a popołudnia poświęcone były zajęciom z metodyki nauczania języka angielskiego. Wszystkie zajęcia obejmowały pracę w grupach (często dyskusyjnych), tworzenie projektów, wykorzystywały technologie informacyjno-komunikacyjne, zawierały prezentacje wideo. Kurs rozpoczął się od zajęć zapoznawczych, podczas których w zabawny i miły sposób wszyscy uczestnicy mogli "przełamać lody" i poznać się nawzajem. Były one wszechstronne zarówno pod względem rozwoju językowego nauczyciela, jak i poznania i zastosowania innowacyjnych metod nauczania. Kurs ukazał nam, w jaki sposób wprowadzać na lekcjach, z uczniami o różnych stopniach zaawansowania językowego, wiedzę i metodykę języka angielskiego. Poznałam różnorodne anglojęzyczne strony internetowe, dzięki którym mogę uatrakcyjnić moje lekcje języka angielskiego. Dzięki niemu przekonałam się, że technologia komputerowa i informacyjna jest wspaniałym narzędziem pozwalającym udoskonalić lekcje i w ten sposób zachęcić uczniów do poszerzania swojej wiedzy językowej. Poza tym, trenerzy demonstrowali uczestnikom metody, które rozbudzają w uczniach chęć do rozwijania swojej wiedzy językowej na zajęciach. Przybliżyli również metody wykorzystywania na lekcjach języka angielskiego materiałów autentycznych, jak teksty, piosenki, rymowanki, wiersze, itp. Zajęcia umożliwiały także poszerzenie własnych umiejętności językowych nauczyciela, jak na przykład poszerzenie znajomości słownictwa, idiomów czy czasowników frazesowych. Ćwiczyłam wymowę, akcent i intonację – ćwiczenia polegały na przykład na nagrywaniu i odsłuchiwaniu dyskusji, w których brałam udział, czy też ułożonych przez siebie tekstów o różnej tematyce. Brałam udział w wykładach na tematy kulturoznawcze, które okazywały się niejednokrotnie bardzo zaskakujące w porównaniu z posiadaną do tej pory przeze mnie wiedzą. Co więcej, zajęcia prowadzone były w taki sposób, że wszystkie działania i ćwiczenia mogę wykorzystywać także wśród moich uczniów. Niezmiernie inspirujące i wciągające okazały się wycieczki krajoznawcze organizowane przez organizatora szkolenia (były to między innymi: zwiedzanie starego miasta Edynburga, wycieczka do Dean Village - części miasta, w której zatrzymał się czas, wizyta w szkockim parlamencie, lekcje muzealne, wyjścia integracyjne do tradycyjnych pubów szkockich, nauka tańców szkockich, poszukiwanie duchów starego miasta, itp.). Starałam się również samodzielnie zwiedzać i poznawać okoliczne atrakcje turystyczne, do których zaliczyć można Pałac Holyroodhouse, Zamek w Edynburgu, Galerię Narodową, Muzeum Edynburga i Muzeum Dzieciństwa, Galerię Portretów, Górę Artura oraz wiele innych.
Wszystkie zajęcia prowadzone w ramach kursu były wyjątkowe, inspirujące, często innowacyjne. Prowadzący byli ludźmi, którzy z pasją realizują swoje zadania. To osoby kompetentne, rzetelne, otwarte, tolerancyjne, cierpliwe i służące pomocą. Swoje zajęcia prowadzili z całą naszą grupą często dzieląc nas na pary, grupy lub też indywidualizując proces przyswajania wiedzy. Stosowali różnorodne metody nauczania, wykorzystywali technologię informacyjno-komputerową, korzystali z prezentacji multimedialnych. Uczestnicy szkolenia bardzo szybko znaleźli wspólny język i chętnie ze sobą współpracowali dobrze przy tym się bawiąc.
Z pewnością mogę powiedzieć, że szkolenie spełniło moje oczekiwania i było wspaniałym narzędziem ewaluacyjnym mojego warsztatu pracy. Udział w kursie nie tylko pozwolił mi na podniesienie moich kwalifikacji zawodowych, ale również dał możliwość poznania nowych, wspaniałych ludzi - uczestników i prowadzących, z którymi nadal utrzymuję kontakty - wymieniamy się doświadczeniami, służymy pomocą i dzielimy nowymi pomysłami. Polecać będę tego rodzaju formy doskonalenia zawodowego moim kolegom i koleżankom po fachu.
Uczestnicząc w szkoleniu poznałam różnorodne doświadczenia moich europejskich kolegów i koleżanek, będących również nauczycielami, borykającymi się z wieloma problemami dydaktycznymi. W ten oto sposób poznałam wiele dobrych praktyk, które zaraz po powrocie do mojej placówki mogłam wcielić w życie. W oparciu o te doświadczenia będę mogła wzbogacić swoje zajęcia z uczniami, zwiększyć ich motywację do dalszej nauki języka, czy też zastosować nowe, poznane na kursie metody pracy i nauczania. Szkolenie umożliwiło poznanie najnowszych trendów w nauczaniu i metodyce języka obcego, co zwiększyło moje kompetencje jako nauczyciela tego języka. Poznałam także nowoczesne formy nauczania związane z technologiami komputerowymi, Internetem i multimediami, co pozwoli mi uczynić moje lekcje atrakcyjnymi, ciekawszymi i inspirującymi dla uczniów.
Całe szkolenie zostało sprawnie zorganizowane - organizator zadbał o to, by uczestnicy czuli się wspaniale. Atmosfera była bardzo przyjazna głównie dzięki entuzjastycznemu zespołowi wykładowców, którzy byli bardzo dobrze przygotowani pod względem merytorycznym i dydaktycznym. Lokalizacja szkoły (w centrum miasta) bardzo ułatwiało codzienną komunikację miejską. Jej budynek i sale wykładowe były dobrze wyposażone, kursanci mogli nie tylko uczestniczyć w zajęciach i korzystać z różnorodnych pomocy naukowych, ale także mile spędzać czas wolny poznając innych uczestników. Na każdych zajęciach otrzymywaliśmy materiały szkoleniowe, które oczywiście przywiozłam ze sobą z zamiarem wykorzystania na lekcjach z moimi uczniami.
Z pewnością nie omieszkam skorzystać z okazji, aby ponownie ubiegać się o możliwość uczestnictwa w podobnym szkoleniu w przyszłości!
 

Wielka Brytania Wielka Brytania 1 Wielka Brytania 2 Wielka Brytania 3